Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Ne Yapmalı Neler Yemeliyiz

Yazımız metabolizmayı hızlandırmak için ne yapmalı sorusuna yönelik tavsiyelerden ve metabolizmayı hızlandırmak için neler yemeliyiz konusunu içermektedir.

Metabolizmayı hızlandırmak için neler yapılabilir? Öncelikle konu ile ilgili sağlık uzmanına danışılabilir. Eğer metabolizma hızınız yavaş ve sağlık sebeplerinden ötürü kilo aldığınızı düşünüyorsanız, yapabileceğiniz en iyi şey bir sağlık uzmanına danışmaktır.

Bu, herhangi bir sağlık sorununuz için uygun bir tıbbi tedavi almanız anlamına gelir ve bunun sonucunda da düzgün tedavi olamamadan kaynaklanan ciddi sonuçların önüne geçilir. Bunun yanı sıra, bazı sağlık durumlarında belirli diyet programlarını sürdürmek önemlidir.

Vücuttaki kas hacmini artırmak metabolizma hızlandırma adına yapılabilecek diğer öneridir. Egzersiz yaparak sadece kalori yakmayız. Vücudumuzdaki kas miktarı ne kadar fazla olursa metabolizma hızı da o kadar yüksek olur. Yürümek, ev temizlemek gibi kalori yaktıran basit hareketler bile metabolizma hızını artırır. Metabolizma hızlandırıcı ürün ve yağ yakıcı ürünler tüketmek de göz ardı edilmemelidir.

Metabolizma hızı arttırmak için çok düşük kalorili diyetlerden kaçınmak gerekir. Çok düşük kalorili yiyecekler metabolizma hızını azaltır. Peki, metabolizma hızını düşürmemek ve zayıflamak için günlük kaç kalori alınmalı? Kadınlar için önerilen alınan günlük kalori miktarı 1500-2000 kilokalori, erkekler için önerilen miktar ise günlük 2000-2500 kilokalori kadardır. Ancak önerilen bu miktarlar sadece bir mertebe gösterir ve miktar günlük fiziksel aktivite miktarına ve yaşa göre değişir.

Metabolizma hızını artırmak istiyorsanız öğün atlamayın. Kahvaltıyı atlamanız yakıt olarak daha çok yağ yakmanıza sebep olur. Ancak öğün atlamak metabolizma için iyi değildir. Vücudun gün içinde yeme ve yememe periyotları olmalıdır. Bu metabolizmanın esnekliğini artırır. Böylece vücut, karbonhidrat ve yağ arasındaki enerji için kullanım döngüsünü sağlayabilir. Gün içinde aldığınız küçük yiyecekleri ve abur cuburları bırakın ve öğünlerinize odaklanın. Sabah kahvaltısını, öğle ve akşam yemeklerini atlamayın.

Protein içeren besinler yemek metabolizma hızlandıran etki yapar. Ancak karbonhidrat alımını çok azaltmak metabolizmayı yavaşlatır. Çünkü karbonhidratlar, tiroid hormonu üretimi için önemlidir.

Kafein metabolizmayı nasıl etkiler? Kafein metabolizma hızını artıran bir unsurdur. Ancak kafein bir uyarıcıdır ve pek çok olumsuz yönünün yanında stres tetikleyicidir. Bu nedenle yüksek oranda kafein alınmamalıdır.

Metabolizma uyku ile de ilgilidir. Uykusuzluk vücudun metabolizmasını olumsuz yönde etkiler. Uyku vücuda kendini yenileme imkânı sunar.

Metabolizmayı hızlandırmak için ne yapmalı neler yemeliyiz başlıklı konumuzu metabolizma hızlandırıcılardan olan soğuk ortamlardan bahsedip sonlandıracağız. Soğuk, vücudun metabolizma hızını artırır çünkü insan bünyesi vücut ısısını korumak için daha çok çalışır. Soğuk içecekler içmek, kışın kaloriferleri bir süre kapatmak bu kapsamda tavsiye edilir.

You may also like...

2 Responses

  1. orhan diyor ki:

    yemeden metabolizma hızını artırmak imkansız bide uyumadan ama hem çok uyuyup hem de çok yemekte heralde yavaşlatır

  1. Mayıs 28, 2013

    kasları oluşturan Proteindir. Yetersiz protein alımı metabolizmayı yavaşlatır. Her öğünde protein almak gerekiyor. Fazla protein ise yağa dönüşür, böbrek, karaciğer ve kalpte problem oluşturur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir