Meyveler Nasıl Saklanır

Meyveler nasıl saklanır sorusuna cevap vereceğimiz yazımız, sağlık için son derece önemli olan bu yiyeceklerin taze tutulması hakkında önemli bilgiler içermektedir.

Öncelikle, meyveler nasıl saklanır konusunu saklama koşulları açısından buzdolabında saklanması gereken meyveler, oda sıcaklığında olgunlaştırılmaya ihtiyacı olan meyveler ve oda sıcaklığında saklanması gereken meyveler olmak üzere üç gruba ayırabiliriz.

İlk grubumuz meyveler buzdolabında nasıl saklanır. Buzdolabında saklanması gereken meyveleri plastik poşetler içinde veya plastik bir malzeme tarafından kaplanmış bir biçimde saklamak gerekir. Böylece bu meyvelerin diğer yiyeceklerle ve oksijenle olan teması kesilmiş olur. Çilek, ahududu, yaban mersini gibi küçük sulu taze meyveler buzdolabında bile sadece birkaç gün taze kalabilirler. Diğerlerinin zarar görmesini engellemek için hasar görmüş olan taneleri dikkatlice ayırmak gerekir. Çilekler eğer yeşil kısımları yukarıda kalacak şekilde saklanırsa daha uzun taze kalacaktır. Bu tip meyveler aynı zamanda dondurulabilir de. Ancak birbirine yapışık donmalarını engellemek için önce bir tabla üzerine serilmelidirler. Ayrı donmaları sağlandıktan sonra bir dolap poşeti içerisinde saklanmalıdır. Üzüm, yıkanmamış halde iken plastik poşet içerisinde buzdolabı sebzeliğinde ve beş günlüğüne saklanabilir. Elma, buzdolabı içerisinde veya serin ve karanlık bir ortamda doğru şartlar altında dört ay kadar saklanabilir.

meyve

İkinci grupta meyve olgunlaşması söz konusudur. Olgunlaşma en iyi oda sıcaklığında gerçekleşir. Armut, mango, erik, şeftali ve bunlar gibi diğer katı meyveler oda sıcaklığında kağıt çanta içerisinde olgunlaştırılmalıdır. Oda sıcaklığında yumuşamanın gerçekleşmeye başlamasıyla birlikte olgunlaşma hızını düşürmek için buzdolabına koyulabilir. Ananas oda sıcaklığında veya buzdolabında olgunlaştırılabilir. Meyvedeki şeker altta yoğunlaşmaya başladığında, ananası ters yönde çevirmek şekerin meyvenin her yerine dağılmasını sağlayacağı için lezzeti artırır.

Meyveler nasıl saklanır konusunun son grubu oda sıcaklığında saklanması gereken meyvelerdir. Bazı meyveler buzdolabında saklandıklarında yapı ve lezzetlerini kaybeder. Kavun eğer buzdolabında saklanırsa lezzetini kaybeder. Limon buzdolabından farklı kokuları içine çeker ancak oda sıcaklığında daha uzun süre tazeliğini korur. Muz buzdolabındayken lezzetini diğer yiyecekler üzerine geçirir. Düşük sıcaklıklar ayrıca tropik iklime alışık bu tip meyvelere zarar verir. Ayrıca olgunlaşma sürecini yavaşlatır. Olgunlaşma hızını artırmak için muzu kahverengi bir kağıt çanta içinde saklamak gerekir. Portakal da oda sıcaklığında saklanması gerekir. Çevre sıcaklığı aşırı yüksek değilse genelde iki hafta kadar taze kalacaktır.

You may also like...

2 Responses

  1. faruk diyor ki:

    meyveleri kurutarak, reçel ve marmelat yaparak da saklayabiliriz.

  2. yusuf fırat diyor ki:

    karpuzu jelatinleyip öğle dolaba koyunca iyi saklanıyo bozulmadan kalıyo

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir