Sarımsak Çayı Zayıflatır mı Kilo Verdirir mi

garlicYazımızda sarımsak çayını ele alacağız ve sarımsak çayı zayıflatır mı sarımsak çayı kilo verdirir mi sorularını cevaplayacağız.

Sarımsak yiyeceklere katkısı ve keskin kokusu ile bilinen bir sebze iken son dönemlerde sağlık açısından önemi vurgulanan bir konuma yükselmiştir. Sarımsağın son günlerde bilim insanları tarafından ortaya konan en dikkat çekici faydası ise kilo almayı engellemesi ve hatta kilo vermeyi sağlamasıdır.

Sarımsak kilo aldırır mı yoksa sarımsak kilo verdirir mi? Bu sorulara cevap arayan bilim insanları laboratuvarda fareler üzerinde testler yapmışlardır. Bu deneylerde iki grup deneğe de yüksek şeker içeriğine sahip beslenme planı uygulanmış gruplardan birisine verilen besinlere sarımsak ilave edilmiş diğer gruptakilerin yiyeceklerine ise sarımsak katılmamıştır. Her iki gruptaki fareler kilo almış fakat sarımsak içerikli besinlerle beslenen fareler daha az kilo almışlardır. Sonuçta sarımsağın kilo almayı yavaşlattığı sonucuna ulaşılmıştır.

Kilo almayı yavaşlatan sarımsak zayıflamak için yapılan diyetlerde görülmeye başlamıştır. Yağlarından kurtulmak için diyet yapanlar sarımsak çayını son zamanlarda beslenme programlarına dahil etmektedirler. Sarımsak çayının kilo vermede tercih edilmesinde ve sıkça tavsiye edilmesinde bu keskin kokulu sebzenin çok sayıdaki faydalı özelliklerinin de önemi vardır. Zayıflarken tüm bu sarımsağın faydalı özelliklerinden yararlanmak sarımsak çayı ile mümkündür. Şimdi bu faydalardan biraz bahsedelim.

Sarımsağın sağlığımıza faydaları genel anlamda vücuda sağladığı onarıcı olma özelliği ile ilgilidir. Sarımsak yağları yakar mı? Sarımsağın vücuda sağladığı önemli faydalardan birisi yağların hareketliliğini artırmasıdır. Mobilize olan yağlar vücut tarafından daha kolay yakılıp enerjiye dönüştürülebilir. Bu sayede sarımsak kalori yakılmasını hızlandırır.

Sarımsak kolesterolü düşürür mü? Sarımsağın belki de en çok bilinen özelliklerinden birisi kolesterolü düşürmedeki etkisidir. Sarımsak ayrıca damar sertliğine, kalp ve damar rahatsızlıklarına sebep olan ve yağ asitlerinin vücutta fazla birikmesinden dolayı oluşan trigliserit düzeyinin düşürülmesine katkı sağlar.

Sarımsak kan şekerini düşürür mü? Sarımsak kan şekerini kontrol etmede tüketilmesi tavsiye edilen bir sebzedir.

Sarımsak çayı nasıl hazırlanır? Kilo vermede tavsiye edilen ve sıkça kullanılan sarımsak çayının hazırlanması çok kolaydır. Bunun için sadece 3 adet doğranmış sarımsağa ve kaynamış suya ihtiyacınız vardır. Sarımsak çayı hazırlamak için doğradığınız sarımsak parçalarını kaynamış su içerisine atmanız daha sonra kabı bir plaka ile kaplayıp suyu bir bardak içerisine süzmeniz gerekmektedir.

Sarımsak çayı zayıflatır mı sarımsak çayı kilo verdirir mi sorularını cevaplandırdığımız yazımızda son olarak forma girmede sarımsak çayı içmeyi düşünenler için sarımsak çayı ne zaman içilir sorusunu yanıtlayacağız. Etkili sonuç için sarımsak çayı sabahları aç karna içilmelidir. Sarımsak çayı ile birlikte yapılan az kalorili diyetler kilo verme sürecinin daha etkili olmasını ve hızlanmasını sağlayacaktır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir