Sebzeler Nasıl Saklanır

Sebzeler nasıl saklanır sorusuna cevap vereceğimiz yazımız, sağlık için son derece önemli olan bu yiyeceklerin taze tutulması hakkında önemli bilgiler içermektedir.

Saklanan sebzelerin nasıl yıkandığı önemli bir konudur. Sebzeler, plastik poşetler içerisinde yıkanmamış olarak saklanmalı ve sonrasında yemeden önce nazik biçimde yıkanmalıdır.

Öncelikle, sebzeler nasıl saklanır konusunu saklama koşulları açısından buzdolabında saklanması gereken sebzeler, oda sıcaklığında olgunlaştırılmaya ihtiyacı olan sebzeler ve oda sıcaklığında saklanması gereken sebzeler olmak üzere üç gruba ayırabiliriz.

İlk grubumuzla ilgili olarak sebzeler buzdolabında nasıl saklanmalı. Brokoli buzdolabında 3 ile 5 gün arasında taze kalabilecek bir sebzedir. Pancar, havuç ve turp gibi sebzeler saklanmadan önce mutlaka yeşil kısımlarının temizlenmesi gerekir. Bu şekilde saklanırlarsa bir veya iki hafta tazeliklerini korurlar. Taze mısır, saklanırken yaprağından ayrılmamalı, sebzelikte korunsa bile olabildiğince erken tüketilmesi gereken sebzedir. Bir veya iki gün tazeliğini korur. Kıvırcık ve diğer yapraklı sebzeler ilk tazeliklerine bağlı olarak bir ile yedi gün arasında tazeliğini koruyabilirler. Çürümeye başlayan kısımlarını diğer kısımlarını korumak için saklamadan önce temizlemekte fayda var.

sebzeSebzeler nasıl saklamalı sorusunun ikinci grubu yenebilmesi için önce oda sıcaklığında olgunlaşması gereken besinlerdir. Domates, doğrudan güneş ışığına maruz kalmayacak şekilde oda sıcaklığında olgunlaştırılmalıdır. Olgunlaştıklarında, en lezzetli tüketim için hızlıca yenmeli veya buzdolabında saklanıp üç gün içinde tüketilmelidir.

Son grup oda sıcaklığında saklanması gereken sebzelerdir. Soğan iki ile dört hafta arasında bir süre boyunca tazeliğini korur. Güneş ışığı görmeyen, serin ve kuru bir ortamda saklanmalıdır. Patates yeşillenmesine sebep olabilecek güneş ışığı görmeyen yerde saklanmalıdır.

Sebzeler nasıl saklanır konusu ile ilgili olarak son bir şey söylemekte fayda var. Bazı insanlar dondurulmuş sebzelerin taze olanlarından daha az besleyici olduğunu düşünmektedir. Pek çok durum için bu düşüncenin tersine toplandıktan sonra hemen dondurulan sebzeler besleyici özelliklerinin çoğunu korurlar.

You may also like...

1 Response

  1. Mayıs 28, 2013

    sebzeyi saklama süreci aldığın anda başlamalı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir