Sırt Ağrısı Sebepleri, Sırt Ağrısı İçin Ne Yapmalı

backSırt ağrısına yönelik tavsiyeler içeren yazımız sırt ağrısının sebepleri ve sırt ağrısı için ne yapmalı hakkında bilgiler içermektedir.

Sırt ağrısı sebepleri olarak uykusuzluk, kafein, susuzluk, düşük sodyum alımı, endişe ve stres sayılabilir. Bunlar kas gerilmelerini tetiklerler. Eğer sırt ağrısından kurtulmak istiyorsanız kahve, çay ve diğer kafein içeren içeceklerden uzak durun.

Sırt ağrısı ile uyanmak gibi bir durumla karşılaşabilirsiniz. Ağrının şiddetini keşfetmek ve daha kötüye götürmemek için ağrıyı ilk hissettiğiniz andan itibaren birkaç gün dinlenin. Birkaç günün sonunda ağrınız geçmişse, ağrıya sebep olan hasar düşük bir seviyeye inmiş demektir.

Sırt ağrısı için ne yapmalı? Ağrıyı ilk hissettiğiniz anda mümkün olduğunca hızlı biçimde pozisyonunuzu değiştirin. Dizlerinizin üzerinde doğru açıyla oturun. Sırt ağrısı için yastık seçimi önemlidir. Sırtın rahatsızlığını şiddetlendirmemek için uygun sertlikte bir yastık kullanın. Yumuşak yastıkların sırtta ağrıya neden olduğu pek çok uzman tarafından ifade edilmiştir.

Sırtın ağrıması sorunuyla karşı karşıya iseniz yaptığınız her işte vücudunuzun duruşundan haberdar olun. Ne yaptığınızın önemi yoktur. Ağır objelerden tutun ev temizleme aktivitesine kadar pek çok şey sırt ağrısı sebepleridir. Ağrı sinyallerini hissettikten sonra çok fazla hareket etmemek gerekir.

Sol sırtın ağrıması, sağ sırtın ağrıması gibi sorunlarla aşırı gerilme, kaza veya düşme olmaksızın karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun sebebi aynı kaslar üzerine sürekli gerilme uygulamak olabilir. Otururken bile vücudun doğal duruşunu koruyarak önlem alabilirsiniz. Aynı kasın üzerine tekrar tekrar gerilme uygulamamak için işte veya evde yaptığınız işlerde tekrarlı hareketlerden kaçının.

Sırt ağrısı tedavisi için bir operasyon geçirmemek için önceden alınacak önlemleri bilip uygulamakta fayda vardır. Gün boyu çok su içmek ve besleyici yiyecekler yemek sırt ağrısının ortaya çıkmasını engeller. Ayrıca insanların çoğu sırt ağrısının ağır fiziksel aktivite sonucu meydana geldiğini düşünür. Ancak pek çok sırt ağrısı sandalyeye uzun süre yanlış pozisyonda oturmak gibi basit aktiviteler sonucu oluşur.

Gün boyu uzun bir süreyi masa başında geçirmek zorunda olabilirsiniz. Böyle durumlarda sırtınızı korumak için masa başı sırt egzersizlerine ihtiyacınız yoktur. Yapmanız gereken tek şey düzgün zaman aralıklarında (50 dakikada bir) kısa süreli (10 dakika) yürüyüşlerdir. Böylece gerilme başka kaslara kaydırılmış olur.

Sırt ağrısı sebepleri ve sırt ağrısı için ne yapmalı başlıklı yazımızı son olarak su torbalarından ve buzun etkisinden bahsederek bitiriyoruz. Sırt ağrısı sıcak su torbası ağrıdan kurtulmak için kullanılabilir. Bunun yanı sıra buz da ağrının azalmasına ve şişliğin azalmasında yardımcı olur.

You may also like...

1 Response

  1. Mayıs 28, 2013

    ILGAZ DAĞI’NA SPA MERKEZİ PROJESİ VARMIŞ ACABA NE ZAMAN AÇILACAK

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir