Temel Diyet Kuralları Diyet İçin Altın Kurallar

fatYeni diyet yapmaya başlayanlar için temel diyet kurallarını içeren yazımız, diyet için altın kurallar başlığı altında incelenebilen beş temel kuralı içermektedir.

İlk kural diyet yapmanın altın kurallarından birisi olan gerçekçi hedeflerin belirlenmesi ve bunlara uyulmasıdır. Haftada yarım ila bir kilogram arasındaki kilo verme sağlıklı kilo verme olarak kabul edilmektedir. Çok hızlı verilen kilolar hem vücudunuz için kötüdür hem de kolay geri alınabilme olasılığı yüksektir. Sağlıklı kilo vermek için günlük alım 500-1000 kalori azaltılmalıdır. Gerçekçi hedeflerinizi aylık olarak oluşturun ve haftalık olarak tartılın. Hedefinizi belirlerken boyunuz ve vücudunuz için sağlıklı kiloyu göz önünde bulundurun.

Diyet yapmanın kurallarından ikincisi içeceklerle alınan kalorilerden kaçınmaktır. İçeceklerle alınan kaloriler kilo verme diyetleri yapılırken genellikle göz ardı edilir. Bazı içecekler düşünülenden çok kalori içerir. Şekerli içeceklerden, tam yağlı sütten yapılmış latte gibi sütlü içeceklerden kaçının. Ayrıca alkolün de yüksek miktarda kalori içermesine karşılık çok az besleyici özelliği olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bunun yanı sıra, meyve suları da yüksek kalori içerdiğinden bunların alımını da kısıtlamanız faydalı olacaktır.

Küçük miktarlarda sık yemek, sağlıklı diyet kurallarından biri olarak görülür. Küçük miktarlarda sık yiyerek daha etkili kalori yakılabilir.

Diyet yapmanın temel kurallarından diğeri ise düşük yağ içeren seçenekleri seçmektir. Yağ, diyet yapan kişinin bir numaralı düşmanıdır. Diğer besleyicilerle karşılaştırıldığında yağ bünyesinde gram başına en fazla kalori içerir. Eğer yağ alımını azaltırsanız otomatik olarak kalori alımınızı önemli ölçüde azaltırsınız. Bunun için yemeklerinizde kullandığınız yağ miktarını azaltın. Kararında alınan zeytinyağı gibi sağlıklı doymamış yağ kalbiniz için faydalıdır ama bunun da alımını minimumda tutun. Hamburger, cips gibi yağ oranı yüksek yiyeceklerden kaçının.

Temel diyet kuralları diyet için altın kurallar başlıklı yazımızı beşinci ve son kuraldan da bahsederek sonlandıracağız. Bu kural daha çok kalori yakmaktır. Sağlıklı kilo vermek için yediğiniz kalorileri azaltmanız yetmez. Aynı zamanda yaktığınız kalori miktarını da artırmanız gerekir. Aldığınız kalori miktarı yaktığınızdan fazla olursa kilo alır tersi olursa da kilo verirsiniz. Size uygun bir egzersiz programı edinin ve bunu istikrarlı bir biçimde uygulayın.

You may also like...

1 Response

  1. cahit diyor ki:

    Kilo vermek istiyorsanız imkansız olan hedefler belirlemeyin. belirli bir kiloya ulaşma zorunluluğunu içinizde hissetmeyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir