Vejeteryan İçin Dukan Diyeti, Dukan Diyeti Vejeteryan Uygulaması

dukan4Yazımızda vejeteryan olanlar için Dukan diyetini açıklayacak Dukan diyeti vejeteryan uygulaması nasıl olur konusuna değineceğiz.

Bilindiği üzere Dukan diyeti temel olarak dört safhadan oluşan yüksek protein ve düşük karbonhidrat tüketimine dayanan bir diyet şeklidir. Dukan diyetinin ilk aşaması olan atak aşamasında yalnızca protein tüketilir. Genelde protein denince akla gelen et ürünleridir. Sert kabuklu yiyecekler ve fasulye vejeteryanlar için genel protein kaynaklarıdır. Fakat bu yiyeceklerin Dukan diyetinde yeri yoktur. Bu da şu soruyu akla getirir. Acaba vejeteryanlar için sadece protein içeren yiyeceklerden oluşan bir menü oluşturmak mümkün müdür?

Peskateryan kelimesini duymuş muydunuz? Bu kavram balık tüketebilen fakat kırmızı et yemeyen vejeteryanlara verilen isimdir. Peskateryan olanlar Dukan diyetinin gereklerini yerine getirmekte büyük bir problem yaşamayacaklardır. Yani eğer bir kişi peskateryan ise balık ve kabuklu deniz ürünlerinden yeterli proteini sağlayabilecektir. Örneğin balığın farklı versiyonlarından yapılmış geniş tarifler, somon füme, midye tava, karides, yengeç eti gereken miktarda ve çeşitlilikte protein kaynaklarıdır. Ayrıca balık ve diğer su ürünlerini tüketen vejeteryanlar ayrıca yumurta ve süt ürünlerini de yiyebilmektedir. Bu da ayrıcalıklı vejeteryanlar için Dukan diyeti uygularken tercih edilebilecek yiyeceklerin çeşitliliğini artırmaktadır.

Fakat gerçekte vejeteryanların birçoğu balık yemeyenlerden oluşmaktadır. Sonuç olarak vejeteryanlığın tanımında hayvan eti yememek vardır ve balık da bir hayvandır. Acaba bu durumdaki vejeteryanlar için Dukan diyetini takip etmek olanaklı mıdır?

“Tofu” vejeteryan olanların çoğunun bildiği uzak doğuya has soya ile yapılan bir tür peynir çeşididir. Tofu Dukan diyeti kapsamında izin verilen yiyeceklerdendir. Dr. Dukan’ın kitabı vejeteryanlara yönelik olarak hazırlanmasa da izin verilen yiyecekler arasında tofunun da olduğu görülür. Aslında Dukan Diyeti’nde tofuya izin verilmesi bu yiyeceğin et yiyenlerin de menüsüne girmesini sağlamış ve tofu dünya genelinde bilinen popüler bir yiyecek haline gelmiştir.

TVP ile kısaltılan ve tekstürize bitki proteini şeklinde açılıma sahip olan soya unundan elde edilen ürüne ise Dr. Dukan’ın kitabında değinilmemiştir. Fakat TVP düşük karbonhidratlı ve yüksek protein içeriğine sahip bir üründür.

Et olmayan fakat et yerine geçtiği düşünülen ve vejeteryanların çoğunun bildiği bir mikoprotein olan“Quorn” da TVP gibi Dr. Dukan’ın Dukan diyeti hakkında yazdığı kitapta yer almamaktadır. Fakat Quorn da protein açısından zengin olan ve karbonhidrat içeriği düşük olan maddelerdendir. Bu tip vejeteryan yiyecekleri günümüzde değişik yapı ve çeşitlerde sunulabilmektedir. Bu sunumlardan bir kısmının karbonhidrat içeriği diğerlerinden fazla olabilmektedir. Bu nedenle vejeteryanların bu tip ürünler için alışveriş yaparken dikkatli olmaları gerekir.

Yağsız sütler, düşük yağlı süzme peynir, fromage frais kategorisindeki peynirler ve lor peyniri Dukan kitabında geçen ve izin verilen vejeteryanlara yönelik yiyeceklerdir. Sadece bitkisel gıdalarla beslenen veganların aksine vejeteryanlar yumurta gibi hayvansal besinlerle de beslenebilirler. Çünkü örneğin yumurta da Dukan diyetinde izin verilen yiyeceklerden bir tanesidir. Bu tür besinler özgürce yenilebilir fakat Dukan Diyeti’nde yumurta sarısı ve süt ile ilgili dikkat edilmesi gereken birkaç kısıtlama vardır.

Vejeteryan olanlar için Dukan diyetini açıklayarak Dukan diyeti vejeteryan uygulaması nasıl olur konusuna değindiğimiz yazımızda son bir noktaya değinmekte fayda var. Dukan diyetini takip etmeye karar vermiş olan vejeteryanların karşılaşacağı en büyük sorun etsiz menüleri bir araya getirmekteki zorluktur. Belki karbonhidrat miktarını Dr. Dukan tarafından tavsiye edilen seviyelere düşürmek mümkün görünmese de, en azından ideale yakın bir düzeye getirmenin olanaklı olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir