Yağ Yakarak Kas Yapma, Kas Yaparak Zayıflamak

kasYazımızda ideal vücut ölçülerinize kavuşabilmeniz için en ideal yol olan yağ yakarak kas yapma, kas yaparak zayıflamak ilgili olarak önemli ipuçlarına yer vereceğiz.

Yağ yakarak kas geliştirme ile ilgili ilk tavsiyemiz besinleri almak için etkili zamanların seçilmesidir. İdmanların hemen ardından kesilmiş süt suyu gibi hızlı emilebilen protein karışımları içilmelidir. Antrenmandan yarım saat ila bir saat sonra protein veya karbonhidrat içeren ana yiyecekler tüketilmelidir. Tavuk, balık, sığır eti ve yumurta protein; her tür buğday ekmeği, esmer pirinç karbonhidrat olarak bu kapsamda tercih edilebilir.

Kahvaltıdan önce yürüyerek metabolizmayı hızlandırmak yağ yakarken kas kaybetmemek için diğer bir tavsiyedir. Bu konuda yapılan araştırmalar vücudun gün boyu alınan karbonhidratlar yerine vücuttaki yağ depolarından istifade ettiği en önemli anın kahvaltıdan önce olduğunu göstermiştir.

Kas yapmak için alınan kalorilerin hepsi kas yapıcı değildir. Boş kalorilerden kaçınmak yağ yakarak vücut geliştirme adına diğer önemli tavsiyedir. Aldığınız her kaloriyi hesaplamalısınız. Örneğin büyük bardakta aldığınız kola, 200-400 kalori olmasına rağmen kas yapmanız yönünde size herhangi bir katkı sağlamayacaktır.

Sıkı bir antrenman programı uygulamak yağ yakarken kas yapma adına en önemli kararlılık göstergesidir. Antrenmanlarınızda vücudunuza yoğun biçimde yüksek miktarda gerilme uygulamalısınız ki vücudunuz buna adapte olma ihtiyacı hissedip gerçekten kas yapabilsin.

Her gün kilogram cinsinden ağırlığınızın iki buçuk katı kadar gram protein almalısınız ki kas yapabilesiniz. Örneğin yağ yakarken kas yapmak isteyen 80 kilogram ağırlığındaki bir kişi günde en az 200 gram protein almalıdır.

Yağ yakarak kas yapma, kas yaparak zayıflamak adına vereceğimiz son tavsiye antrenman yaptığınız günler daha çok kalori almanızdır. Bu kalorileri de daha önceden bahsettiğimiz protein ve karbonhidratlardan almalısınız. Antrenman günlerinde vücut kas yapmak için sindirilmiş proteini kullanır ve enerji ve onarım için daha fazla karbonhidrata ihtiyaç duyar. Bu egzersiz günlerinde aşırı yemek anlamına gelmez. İdmandan en azından 2-3 saat önce ve bir saat sonra yüksek oranda protein ve karbonhidrat içeren yemekler tüketmek demektir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir