Yağı Eriten, Yağ Yakıcı Yiyecekler

kiloYağı eriten, yağ yakıcı yiyecekler başlıklı yazımızda; sağlıklı ve yan etkisiz olarak tüketip yağlarınızdan kurtulmanızı sağlayacak besinleri ele alacağız.

Vücuttaki yağı eriten yiyeceklerden ilki armuttur. Armut kilo yapar mı sorusuna cevap aranarak yapılan bir araştırmaya göre yemek listesine taze meyveleri eklememiz, iştahımızı keser ve günlük tükettiğimiz kalori miktarını düşürür. Araştırma, günde 3 adet armut yiyen kişilerin gün toplamında daha az kalori aldıklarını ve bunun sonucunda da armut tüketmeyenlere göre daha az kilo aldıklarını göstermiştir. Armut lif açısından zengin bir meyvedir ve %15 lif içerir. Mideyi doldurma özelliği olduğundan günde yememiz gereken miktardan daha fazla yemememize yardımcı olur. Yağı eritmek için armut nasıl yenilir sorusunun cevabı ise açlığı azaltmak için tüm öğünlerden önce bir adet kabuğu soyulmadan yenmelidir.

Greyfurt göbek yağı eriten yiyeceklerdendir. Bir klinikte greyfurt kilo verdirir mi sorusuna cevap vermek için yapılan bir araştırma sonucunda her öğünden önce yenen yarım greyfurtun bir haftada yarım kiloya kadar kilo verdirdiği ortaya konmuştur. Greyfurt bünyesinde bulunan pektin lifi sayesinde yağ eriten yiyeceklerdendir.

Fasulye kilo aldırır mı sorusu pek çok kişinin kafasını kurcalar. Bir araştırmada günde bir öğün fasulye yiyen kişilerin yemeyenlere göre %25 daha fazla yağ erittikleri sonucuna ulaşılmıştır. Fasulye içerisindeki özel nişasta sayesinde güçlü bir yağ yakma faaliyeti gerçekleşir.

Karın yağı eriten yiyeceklerden diğeri bademdir. Toplumumuzda badem kilo aldırır şeklinde yanlış bir düşünce vardır. Yapılan bir araştırmada günde bir avuç dolusu yenen bademin yağ yakma özelliğinin yüksek olduğu görülmüştür. 6 ay boyunca günde bir avuç dolusu badem yiyen kişilerin vücut yağlarının yaklaşık %18’inden kurtuldukları görülmüştür.

Yeşil çay da yağı yakan yiyeceklerden birisidir. Yeşil çay yağ yakımını sahip olduğu içerik sayesinde sağlar. Düzenli yeşil çay kullanımı organizmanın harcadığı enerji miktarını artırır ve depolanmış yağların metabolizma faaliyetleriyle uyumlu biçimde yakılmasını sağlar.

Yukarıdakilerin yanında sirke ve limon da yağı eriten, yağ yakıcı yiyeceklerdir. İkisini karıştırıp taze salatanıza bir kaşık zeytinyağı ile karıştırıp eklediğinizde iyi bir şekilde yağ yakma sürecini başlatabilirsiniz.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir