Yeşil Çay Zayıflatır mı Kilo Verdirir mi

Black iron asian teapot with sprigs of mint for teaKarın yağlarından kurtulmak isteyen insanlar hep Yeşil Çay Zayıflatır mı Kilo Verdirir mi sorusuyla karşı karşıya kalırlar. Yazımızda yeşil çayı artılar ve eksileriyle ele alacağız.

Yazımıza yeşil çay tarihi ile başlayacağız. Yeşil çay Çin, Hindistan, Japonya gibi Asya ülkelerinin geleneksel içecekleridir. Yeşil çay antioksidan (polifenol gibi) içeren bir içecektir. Bu antioksidanlar, hücrelere zarar veren ve kanser gibi ciddi sağlık problemlerine neden olan maddelerle savaşır. Uzun yıllardır Çin’de yeşil çay sağlık için kullanılmaktaydı. Son 10 yıldır da dünya genelinde bilim adamları tarafından şişmanlığı da içeren sağlık problemlerini tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Günümüzde yeşil çay hangi hastalıklara iyi gelir sorusuna cevap verilmiştir.  Yeşil çay şeker hastalığına, kolesterole ve kansere tedavi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Yeşil çay kilo vermede etkilidir ancak pek çok web sitesinde veya ürün reklamlarında gösterildiği derecede değildir. Çok sayıda klinik çalışma, yeşil çay zayıflatıyor mu sorusunu olumlu olarak yanıtlamaktadır ancak eğer yeşil çay içerken diyet ve egzersiz yapılmıyorsa istenen sonuçların elde edilemediği görülmüştür. Aşağıda yeşil çayın etkililiği ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

Yeşil çay metabolizmayı hızlandırır mı? Günde 2-3 bardak tüketildiğinde metabolizmayı hızlandırabilir.

Yeşil çay iştah keser mi? Yeşil çay kilonuzu ve yağ seviyenizi kontrol etmenizde yardımcı olur ancak iştahınıza bir etkisi yoktur.

Yeşil çay göbek eritir mi? Yeşil çayın göbeğinizi eritmenizde bir faydası olmayacaktır. Ancak dolaylı yoldan yani daha az kilo ve yağ almanızı sağlayarak etkisi vardır.

Yeşil çay diyet ve egzersiz yerine geçer mi? Geçmez. Ancak diyet yaparken yeşil çay kilo kaybetme sürecindeki etkiyi artırır.

Yeşil çay yağ yakar mı? Sadece fareler üzerinde 2011 yılında yapılmış bir deneye göre yeşil çay yağ yakma üzerinde etkili sonuçlar vermektedir. İnsanlar üzerinde yapılan çalışmalarda ise düzenli egzersiz yapılması ve düzenli yeşil çay içilmesinin birlikte gerçekleştirildiğinde daha iyi sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir.

Yeşil çay nasıl içilir? Uzmanlar kalori alımını azaltmasından ve daha iyi tat vermesinden dolayı yeşil çayın sıcak içilmesini önermektedir.

Yeşil çay kalori yakar mı? Düzenli olarak alınan yeşil çaydan elde edilen enerji, daha çok egzersiz yapmanıza ve bu sayede daha çok kalori yakmanıza olanak verir. Kilo vermenin kurallarını bilmek bu açıdan önemlidir.

Yeşil Çay Zayıflatır mı Kilo Verdirir mi konusu ile ilgili olarak özetle şunları söyleyebiliriz. Yeşil çayın tek başına karın yağı yakmanıza veya kilo vermenize etkisi çok azdır. Günde 2-3 bardak yeşil çay ile düzenli diyet ve egzersizler istediğiniz sonuca ulaşmanızı sağlayacaktır.

You may also like...

5 Responses

  1. asi19 diyor ki:

    mest form karışık kullanıyorum buna devam ediyim mi ? yoksa başka öneriniz var mı ?

  2. merve diyor ki:

    yeşil çayın bu önemli etkisinin yanında cildi güzelleştirici etkisi de varmış.

  3. elif diyor ki:

    her gün 3 bardak yeşil çay ve yediklerine biraz dikkat edince zayıflamak garanti. yalnız poşet çaylar çok etkili değil.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir