Yürüyerek Kilo Verilir mi

Yürüyerek kilo verilir mi?

Yazımızda en çok merak edilen konulardan birisi olan yürüyerek kilo verilir mi konusunu ele alacağız.

Eğer yapmayı sevdiğiniz bir şeyse yürümek, kilo vermenin iyi bir yolu olabilir. Eğer iş olarak yoğun zamanlarınızdaysanız, adımlarınızı kaldırabilir, hareketli bir yürüyüşe çıkabilir ve aynı zamanda verimli bir çalışma gerçekleştirebilirsiniz. Yapılan bilimsel araştırmalardan elde edilen bulgular kilo verme açısından birkaç kısa egzersizin tek sefer yapılan uzun çalışmalardan daha etkili olduğunu göstermiştir.

Öncelikle, nasıl yürümemiz gerektiğini öğrenmeliyiz. Yürümek de aynı nefes almak gibi doğal bir aktivitedir. Gerçekte, yürümek çok basit bir aktivitedir ve aynı anda pek çok şeyi gerçekleştirmeye olanak sağlar. Yürürken çevre gözlemlenebilir, düşünülebilir, gün planlanabilir, yanındakiyle konuşulabilir, hatta telefonla bile konuşulabilir. Yani sonuç olarak yürüdüğünüz zaman yaşamınızı durdurmak zorunda değilsinizdir.

Yorulmadan saatlerce yürüyebilirsiniz. Kilo vermek için yaptınız uzun bir yürüyüş için ihtiyacınız olan şey uygun bir yürüyüş ayakkabısıdır, ancak normal bir ayakkabı olmalıdır, topuk yüksekliği fala uzun olmamalıdır. Yürümek sizi aşırı terletmeyecektir. Bu nedenle bir fırsatın çıktığı her anda, ne giyerseniz giyin yürüyüş yapabilirsiniz.

Bu basit, spontane aktivitenin kassal karmaşıklığını hayal bile edemezsiniz. Dahası, yürüyüş esnasında aktiviteye katılan kaslar, vücudun en çok ağırlık taşıyan bölgeleridir, bu da yürüme esnasında çok fazla kalorinin yakıldığı anlamına gelmektedir.

Yürüyerek kilo vermede bir kural vardır. Bu kuralı iki farklı şekilde ifade edebiliriz. Aktivite ne kadar hareketli olursa, optimum sonuca ulaşmanız için ihtiyacınız olan zaman daha kısa olur. Veya aktiviteniz ne kadar yavaşsa, egzersiz süreniz o kadar uzun olmalıdır.

Yürüyerek kilo verilir mi sorusuna yazımızda cevap aradık. Peki, daha hızlı kilo vermek için nasıl bir yürüyüş şekli uygulamalıyız? Aşağıda yürüyerek kilo vermede en etkili sonucu almak için 10 dakikalık yürüyüşün nasıl olması gerektiği özetlenmiştir.

0:00-2:59 dakikalar arası: ısınmak için ortalama hızla adım atın. 3:00-3:59 dakikalar arası: hareketli bir şekilde yürüyün. 4:00-4:29 dakikalar arası: yavaş ve sakin bir tempoda yürüyün. 4:30-5:29 dakikalar arası: hareketli bir şekilde yürüyün. 5:30-5:59 dakikalar arası: durduğunuz yerde zıplama hareketi yapın. 6:00-6:59 dakikalar arası: hareketli bir şekilde yürüyün. 7:00-7:29 dakikalar arası: durduğunuz yerde zıplama hareketi yapın. 7:30-8:29 dakikalar arası: hareketli bir şekilde yürüyün. 8:30-8:59 dakikalar arası: yavaş ve sakin bir tempoda yürüyün. 9:00-9:59 dakikalar arası: hareketli bir şekilde yürüyün.

 

 

 

 

 

You may also like...

1 Response

  1. çindeki adam diyor ki:

    zaten en sevdiğim spor yürümek, eve 15 dakikada sıkışık trafikte gideceğim diye uğraşmaktansa 20 dakikada yürüyerek giderim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir