Davis Cup, Davis Kupası Nedir

tenisYazımızda Davis Cup, Davis Kupası nedir konusunu ele alacağız.

Tenis bireysel bir spor olarak bilinir. Ancak Davis Kupası takım halinde mücadele edilen bir tenis organizasyonudur. Günümüzde Davis Cup gelişme eğilimi gösteren büyük bir etkinlik haline gelmiştir. 130’dan fazla ülkenin katılımıyla gerçekleştirilmektedir. Yarışmaların ilk başladığından bugüne 110 yıldan fazla süre geçmiştir. İlk mücadele 1890’ların sonunda Amerika ile İngiltere arasında gerçekleşmiştir.

Davis Kupası nasıl ortaya çıktı? Amerika Harvard Üniversitesi tenis takımının İngiltere tenis takımıyla mücadele etmek istemesi sonucu ilk kez ortaya çıkmıştır. Düzenlenen aslında basit bir turnuvaydı. Dwight Davis hem organizasyonun finansmanı için gereken parayı sağladı hem de ödül için gereken katkıyı sağladı.

Tenisin oynandığı diğer ülkelerin de zamanla turnuvaya katılmasıyla daha fazla takım bu kupa için mücadele etmeye başladı. İlk 30 yıl Avrupa ve Avusturalya’dan Fransa ve Yeni Zelanda gibi ülkenin katılımıyla turnuva az da olsa bir gelişme gösterdi. 1927 ile 1932 yılları arasında Fransa turnuvaya damgasını vurdu. Fransa, bu yıllar arasında 6 yıl üst üste en üst sırada yer aldı. 1969 yılına gelindiğinde katılımcı ülke sayısı 50’yi geçmiştir.

Davis Kupası’nın formatı nasıldır? Davis Cup yarışma formatı bugünkü haline 1981 yılında kavuşmuştur. 16 uluslu Dünya Grubunu içeren, geri kalan ulusların coğrafik bölgelere ayrıldığı, böylece elit Dünya Grubu’na yükselmek için mücadele ettiği bir yapıdadır. 1993 yılında 100 farklı takım mücadele etmeye başlamıştır. Bu dönemlerde turnuvada Avrupa takımlarının üstünlüğü dikkat çekmiştir.

Davis Cup Organizasyonuna ticari bağlamda bakıldığında turnuvaya ilk olarak NEC’nin sponsor olduğu görülür. Sadece 2002 yılında BNP Paribas altın sponsor olmuştur.

Davis Kupası’nın bir diğer önemli özelliği de çok sayıda veri kaydı tutulmasıdır. Davis Cup web sitesi ticari bir araç olarak kullanılabilecek kocaman bir veri arşivi sunmaktadır.

Davis Cup, Davis Kupası nedir konusunu ele aldığımız yazımızı birkaç isimden bahsetmeden bitiremeyiz. Davis Cup bir takım oyunu olsa da Boris Becker, Andre Agassi, Rafael Nadal ve Roger Federer gibi tekil isimler ön plana çıkmıştır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir