Fed Kupası, Fed Cup Nedir, Kadınlar Tenis Turnuvası

tenisYazımızda Fed Kupası, Fed Cup Nedir, Kadınlar Tenis Turnuvası konusunu ele alacağız.

Fed kupası organizasyonu ilk kez 1963 yılında gerçekleştirilmiştir. 1963 yılı, Uluslararası Tenis Federasyonu’nun 50’nci yıl dönümüne denk gelir. Kupa 1995 yılına kadar Federasyon Kupası olarak isimlendirildi. Davis Kupası’nın kadınlara yönelik olanı olarak düşünülebilir. Dünya genelindeki tenisle ilgilenen ulusların bir takım içerisinde yer alarak birbirine karşı yarışmalarını sağlar.

Davis Cup’a benzer biçimde Amerikan ve İngiliz takımı arasında gerçekleşen mücadele turnuvanın günümüzdeki gelişiminin önünü açmıştır. Dünya genelinde kadınlar arasında 1963 yılında ilk kez düzenlenen tenis turnuvasına dünyanın çeşitli yerlerinden 16 takım katılmıştır. İlk turnuvaya Amerika damga vurmuştur. Şu ana kadar en çok bu kupayı kazanan ülke de 17 kere ile Amerika’dır. Amerika’nın 2000 yılından beri Fed kupasını kazanamaması da dikkat çekicidir.

Fed Cup organizasyonu başlangıçta mütevazi bir turnuva olması yönüyle de dikkat çekmektedir. Başlangıcından 1970’lere kadar turnuvayı kazanan ekibe herhangi bir para ödülü verilmemiştir. Ardından ticari sponsorlar devreye girmeye başlamıştır. Colgate 1976 yılındaki turnuvanın ana sponsoru olmuştur. 1981 ile 1994 yılları arasında düzenlenen turnuvaya ise NEC sponsor olmuştur. NEC Davis Kupası’nda da bulunmuş böyle spor müsabakalarının gelişimine önemli katkı sağlamıştır.

Federasyon Kupası ticari sponsorluklarla popülaritesini artırmış ve format değişikliğine gitmiştir. 1994 yılına gelindiğinde ise bu formatta yarışan 73 farklı dünya ülkesi ortaya çıkmıştır. Dünya genelinde her ülkenin kendi tenis federasyonları için popüler bir yarışma ortamının sunulması, bu spor dalının gelişmesi adına olumlu sonuçlar vermiştir. Federasyon Kupası’nın popülerliğinin artmasıyla Fed Cup ismini almıştır. Bu organizasyon dünya genelinde yarışmacılar için evinde ve deplasmanda oynanan oyunlar düzenlemeye başlamıştır.

Günümüzdeki formattan bahsetmeden Fed Kupası, Fed Cup Nedir, Kadınlar Tenis Turnuvası hakkındaki yazımız eksik kalacaktır. Sekiz ülkeden oluşan Dünya Grubu 1 ve sekiz ülkeden oluşan Dünya Grubu 2 belirli bir takvime göre oynar. Bu aslında Dünya Gruplarında sadece 16 ülkenin takımları yarışabilir anlamına gelir. Kaybeden takımlar için küme düşme korkusu vardır. Bu uluslar için sürekli gelişmeye yönelik bir teşvik olarak değerlendirilebilir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir