Dominik Cumhuriyetine Ne Zaman Gidilir, Dominik Cumhuriyeti’nin İklimi

dominik_cumhuriyetine_ne_zaman_gidilir_dominik_cumhuriyetinin_iklimiYazımızda Dominik Cumhuriyeti’nin ikliminden bahsedecek, Dominik Cumhuriyetine ne zaman gidilir sorusunu cevaplamaya çalışacağız.

Genel anlamda Dominik Cumhuriyeti hava durumuna bakıldığında tropikal kuşakta yer alan ve uzun süren güneşli günlerin yaşandığı bir ülke olduğu görülür. Bunun anlamı tatil için Dominik Cumhuriyeti’ni tercih edenler güneşin ve kumun keyfini doyasıya yaşayabilirler.

Dominik Cumhuriyeti’nin yıllık ortalama sıcaklığı 27 derece civarındadır. Yaz sezonunda ise 32 derece ile 35 derece arasında seyreder. Dominik Cumhuriyeti’nin kış sıcaklığı ise genellikle 24 ve 30 aralığında değişir.

Dominik Cumhuriyeti iklim olarak en düşük sıcaklıklar dağlık bölgelerde ölçülür. Dominik Cumhuriyeti’nde genel anlamda iki yağışlı mevsim yaşanır. Dominik Cumhuriyeti’nin en yağışlı ayları Mayıs ve Ağustos aralığıdır. Kasım ve Aralık aylarında genellikle yalnızca hafif yağışlar görünür.

Dominik Cumhuriyeti’nin kıyı bölgelerinde hava sıcaktır. Kuzey kıyılarının en ıslak sezonu Ekim ve Ocak ayları arasıdır. Kuzeydoğu ve doğu bölgeleri Haziran ile Kasım ayları arasında yoğun yağış alır.

Dominik Cumhuriyetine ne zaman gidilebileceği hususunda dikkat çekici ve hatırda kalması daha kolay olan önemli bir nokta vardır. Dominik Cumhuriyeti’nde yaz mevsimi Türkiye’de olduğu gibi Haziran’da başlayıp Eylül’de sona erer. Mayıs’tan Ekim’e kadar Güney kıyılarına çok yağmur yağar. Bavaro ve Punta Cana arasında uzanan doğu kısmı Aralık ve Mart arasındaki periyotta kuru bir sezon geçirir. Güneydoğu kıyılarında Aralık ile Mart arası kuru; Mayıs ayı ise ıslaktır. Ülkenin diğer kıyı bölgeleriyle karşılaştırıldığında bu bölgedeki yıllık yağış miktarı daha azdır. Güneybatı kesimi Temmuz ile Mayıs arası ile Ekim ayını kuru geçirir.

Son on yılda Dominik Cumhuriyeti birkaç önemli tropik kasırga yaşamıştır. Dominik Cumhuriyeti kasırgaları Haziran ile Kasım arasında kendisini hissettirir. Özellikle Ağustos ve Eylül arasında kasırga görülme olasılığı çok yüksektir. Ülkedeki en büyük iki fırtınadan birisi 1979 yılının Ağustos ayında; diğeri ise 1998’in Eylül ayında görülmüştür. Dominik Cumhuriyeti’nde tatil için bu durumun göz önünde bulundurulması gereklidir.

Dominik Cumhuriyeti’nin ikliminden bahsettiğimiz yazımızda son olarak Dominik Cumhuriyetine ne zaman gidilir sorusunu cevaplayacağız. Dominik Cumhuriyeti kumsalları, dağları, eğlenceli aktiviteleri ile tatil için turistlerin en çok tercih ettiği ülkelerdendir. Dominik Cumhuriyeti’ne gidilecek en doğru zaman aralığı Mart ile Nisan aylarıdır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir