Maldivler Seyahat Rehberi, Maldivler Nasıl Bir Ülke

maldivesMaldivler seyahat rehberi niteliğinde bilgiler, Maldivler nasıl bir ülkedir?

Yazımızda Maldivler seyahati yapmak isteyenlere rehber niteliğinde bilgiler verecek, Maldivler nasıl bir ülkedir sorusunu cevaplamaya çalışacağız. Maldivler Dünya genelinde sene boyunca en fazla turist çeken varış noktalarındandır. Olağanüstü güzellikte bir yer olan Maldivler gezmeyi sevenler için eşsiz bir doğa sunar. Yazımızda Maldivlere gitmeyi düşünenler için iyi bir tatil için gerekli önemli ipuçları vereceğiz.

Maldivler hangi para birimini kullanır? Maldivler para birimi olarak rufiyaa kullanılmaktadır. Bir rufiyaa 100 laaris’e eşittir. Türk lirası olarak ise yaklaşık 15 kuruştur. Kağıt para olarak 500, 100, 50, 20, 10 ve 5 Rufiyaa; bozukluk olarak ise 1 ve 2 rufiyaa; 1, 2, 5, 10, 25 ve 50 laaris vardır.

Maldivler alışveriş için kredi kartının yaygın olarak kullanıldığı bir devlettir. Otellerde, restoranlarda, turistlerin satın alma yaptığı mağaza ve marketlerde kredi kartlarının büyük bir kısmı geçerlidir. Hatta çoğu yerde Euro ve Sterlin gibi yabancı para birimleri bile alışverişlerde kullanılabilir.

Seyahatçilerin yanlarında Euro, Dolar ve Sterlin gibi başka para birimleri ile gelmeleri konusunda endişe duymalarına gerek yoktur. Maldivlerde para değişimi hızlı ve sorunsuz biçimde yapılabilir. Nakit dövizlerin dönüştürülebildiği oteller mevcuttur.

Maldivlerde turistlerin danışabileceği turist bilgilendirme merkezleri vardır. Bu merkezlerin ana ofisi ülkenin başkent adası Male’dedir.

Maldivler pasaport olarak 6 ay geçerli bir pasaporta sahip olanların 30 güne kadar sorunsuz bir biçimde tatil yapabileceği bir turistik merkezdir.

Maldivler hangi dili konuşuyor? Maldivlerin konuştuğu resmi dil Dhivehi’dir. Ancak ülkede İngilizce geniş bir kitle tarafından bilinmektedir. Fransızca, Almanca, İtalyanca ve Japonca bilen turistler de turistik bölgelerde rahatlıkla bir rehber bulabilirler.

Yazımızda biraz da Maldiv insanları hakkında bilgi verelim. Maldivlerde yaşayanlar son derece sıcak ve sevgi doludur. Aynı Türkiye’deki gibi el sıkışmak yaygın bir selam hareketidir. Yine Türkiye’de de yaygın olan şekilde tokalaşma islama özgü olan “Assalamun Aleyküm” şeklindeki ifade ile birliktedir.

Maldivlerin doğal güzelliklerine karşı korumacı bir ülkedir. Bu konuda özellikle bölgenin doğasına zarar veren turistlere karşı sıkı yaklaşımlar getirilmiştir. Örneğin ülkeye gelenlerden hiç kimse mercan, kaplumbağa kabuğu veya diğer deniz canlılarını dışarıya götüremez. Ayrıca Maldivlerde alkol yasağı da vardır. Turistler devletin sınırlarına alkolik içecek sokamazlar.

Maldivler seyahat rehberi, Maldivler nasıl bir ülke başlıklı yazımızda buraya gitmeyi düşünenler için bilinmesi gereken detayları sunduk. Yazımızın Maldivlerde geçireceğiniz unutulmaz gezi için faydalı olacağını umuyoruz. Keyifli tatiller dileriz.

 

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir