Steven Spielberg Kimdir, Hayatı, Steven Spielberg Hakkında Bilgi

steven_spielberg_kimdirYazımızda Steven Spielberg kimdir, hayatı, Steven Spielberg hakkında bilgi konusunu ele alacağız.

Steven Spielberg biyografini ele aldığımız yazımızda öncelikle Steven Spielberg kaç yaşında sorusunu cevaplayacağız. 18 Aralık 1946 tarihinde doğan Steven Spielberg yaşı 67 olan bir yapımcıdır. Steven Spielberg burcu yaydır. Ünlü yönetmenin tam adı George Steven Allan Spielberg şeklindedir. Steven Spielberg’a yakınları, hayranları ve arkadaşları tarafından verilen lakap ise Steven ve Steve şeklindedir. Çocukluğunda ise “Spielbug” ismi ile hitap edilmekteydi.

Steven Spielberg nerelidir, nerede doğdusorusunun yanıtı Amerika’dır. Başarılı yönetmen Amerika’nın Ohio’ya bağlı Cincinnati kentinde dünyaya gelmiştir. Phoenix’teki “Arcadia High School” ve “Hebrew School” ismindeki okullarda 1953 ve 1957 yılları arasında eğitim gören usta yönetmen 1965 senesinde California’da bulunan “Saratoga High School”dan mezun olmuştur. Bu okulda çok hoş anıları olmayan Steven Spielberg burasını cehennem olarak nitelendirmiştir. “University of Southern California” ismindeki okula başvurusu reddedilmiştir. Sonunda 1960’ların sonlarına doğru “California State University”den kabul almıştır. Okula başlamasından tam 35 yıl sonra 2002 yılında yüksek bir derece ile mezun olmuştur.

Steven Spielberg hayat hikayesine akademi ödüllü yönetmen Steven Spielberg ailesinden bahsederek devam edeceğiz. Steven Spielberg babası kimdir? Steven Spielberg babası Elektrik Mühendisliği yapmış olan Arnold Spielberg’dir. Steven Spielberg babasının işi dolayısıyla çocukluğu birçok şehirde geçmiştir. Steven Spielberg annesi kim sorusunun cevabı ise Leah Adler şeklindedir. Leah Adler lokanta yöneticiliği ve konser piyanistliği yapmıştır. Steven Spielberg kardeşinin adı Anne Spielberg’dir. Sinemaya çok küçük yaşlardan itibaren ilgisi olan Steven Spielberg arkadaşlarıyla birlikte macera filmleri çekmişler ablası Anne Spielberg ise filmi izlemeye gelenlere patlamış mısır satmıştır.

Steven Spielberg kısa hayatına çok merak edilen Steven Spielberg evli mi sorusunu ele alarak devam edeceğiz. Başarılı senarist iki evlilik yapmıştır. İlk evliliğini 1979 yılında “Amy Irving” ile gerçekleştirmiştir. Bu evlilik teoride 4 yıl sürmüş fakat ikili 1989 yılında boşanabilmiştir. Steven nafaka ücreti olarak 100 milyon dolar ödemiştir. Ardından Kate Capshaw ile ikinci evliliğini yapan Steven Spielberg günümüzde bu evliliğini sürdürmektedir. Kate Capshaw’ı yönetmenliğini kendisinin üstlendiği “Indiana Jones: Kamçılı Adam” ismindeki 1984 yapımı film sayesinde tanımıştır. Kate Capshaw filmin ana karakterlerinden “Willie Scott”ı oynamıştır.

Steven Spielberg kısaca hayatına ünlü yapımcının kariyeri hakkında bilgi vererek devam edeceğiz. Steven Spielberg filmleri hangileridir? Usta yönetmen ilk kez New Jersey’de bir film izlemiştir. Çocukluk döneminde arkadaşları ile birlikte 8 mm kamerasıyla macera filmleri çekmeye başlayan Steven Spielberg amatörlük döneminde ilk kez 1959 yılında “The Last Gunfight” ismindeki filmde hem oyunculuk hem de yönetmenlik yapmıştır. 2 yıl sonra 13 yaşındayken 40 dakika süren ve Doğu Afrika’daki savaşları konu alan “Escape to Nowhere” adındaki savaş filmi ile ilk ödülünü kazanmıştır. 16 yaşındayken yazıp yönettiği ilk bağımsız filmi “Fireflight” 140 dakikalık 500 dolar bütçesi olan bilim kurgu türünden bir yapımdı.

Steven Spielberg hakkında bilgilere yer verdiğimiz yazımıza Steven Spielberg hangi filmiyle oscar kazanmıştır sorusuyla devam edeceğiz. Steven Spielberg ilk Oscar ödülünü 1994 senesinde En İyi Film ve En İyi Yönetmen dalında “Schindler’in Listesi” filmi ile elde etmiştir. Steven Spielberg hangi filmiyle oscar kazandı? “Schindler’in Listesi”nden 5 yıl sonra “Er Ryan’ı Kurtarmak” ile En İyi Yönetmen dalında akademi ödülünü kazanmıştır. Steven Spielberg filmleri arasında çıktıkları dönemin en çok kazandıranları “E.T.: The Extra-Terrestrial”, “Jurassic Park” ve “Jaws”tur.

Steven Spielberg hakkındaki yazımızın bu bölümünde Steven Spielberg fiziksel özelliklerine değineceğiz. Steven Spielberg kaç kilo? Steven Spielberg kilosu 90 kg’dır. Steven Spielberg kaç boyunda? Steven Spielberg boyu 1,72 m şeklindedir. Kahverengi saçlara sahip olan Steven Spielberg göz rengi kahverengidir. Spielberg ayak numarası Amerikan standartlarına göre 10’dur. Steven Spielberg özelliklerine bakarsak deneyimli yönetmenin yaptığı işe büyük bir tutkuyla bağlı olduğunu görürüz. Sigara, alkol veya diğer uyuşturucu maddelerle hiç işi olmamıştır. Medyanın özel hayatına girmesine müsaade etmez. Toplumun daha talihsiz insanlarına karşı parasıyla yaptığı cömert bağışlarla bilinir.

Steven Spielberg kimdir, hayatı, Steven Spielberg biyografisi başlıklı yazımızda son olarak Steven Spielberg sevdiği şeyler nelerdir sorusunu cevaplayacağız. Steven Spielberg en sevdiği filmin ismi 1940 yapımı “Fantasia”dır. Steven Spielberg argo olarak en çok kullandığı İngilizce “Rats” kelimesidir. Türkçe karşılığı “sıçan, hain, dönek” gibidir. Steven Spielberg en çok beğendiği Televizyon programının ismi “Deadliest Catch” şeklindedir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir